TRAVEL TOO

Cestuj, hledej, objevuj nebo si jen vychutnej nevšední momenty z cest ostatních,
protože každá výprava může být úžasná.

TRAVELTOO

Webový prostor TRAVELTOO byl původně vytvořen jakožto prostor shromažďující materiály za účelem sdílení s rodinou a přáteli.

Nicméně zkušenosti, zážitky a záběry podávané prostřednictvým fotografií, videí a příběhů během našich cest po světě mohou být leckdy inspirativní a motivující také pro další nadšené cestovatele, dobrodruhy a snílky s neukojitelnou touhou cestovat.

Ba co víc, mohou též potěšit ty z Vás, kteří nyní nejste schopni z určitého důvodu cestovat, avšak cestování milujete a rádi se tak podíváte do úžasných končin naší planety alespoň skrze výpravy ostatních dobrodruhů.

Posečkej zde chviličku a užij si krásy úžasných míst okem naší kamery.

Jsme Jan a Martina, český pár cestovatelů.

Přejeme Ti příjemnou zábavu...

zachyceno kamerou

Mrkni se do různých koutů světa prostřednictvím naší kamery, zachycující různé momenty z našich výprav nebo navštiv náš TravelToo YouTube kanál.

 

Youtube Channel

V obraze

Okamžiky zvěčněné fotkou mohou leckdy též skvěle inspirovat. Výběr našich záběrů najdeš zde nebo více na našem kanálu TravelToo Google+

 

Google+

    • Patnáct měsíců na Novém Zélandu

      2016-2017

      O Novém Zélandu, zemi věčného bílého mraku, zelených kopečků, hor, jezer a deštných pralesů již bylo napsáno nepřeberné množství článků.
      Podívat se alespoň jednou na ostrovy je jednoznačně jeden z největších snů pro cestovatele a stojí to rozhodně za to.
      My bychom zde rádi vypíchli alespoň zlomek toho, co jsme měli šanci během naší 15ti mesíční W&H "mise" procestovat, a především co nám přišlo opravdu nezapomenutelné a nejzajímavější. Ohledně Severního ostrova je asi největším lákadlem oblast proslavená trilogií LOTR, řeč je tedy o národním parku Tongariro v samotném srdci ostrova s úžasným Great Walkem zvaným Tongariro Crossing veducím přímo k hoře Osudu(Mt. Doom). Milovníkům trilogie není třeba také více připomínat Hobitín, rozkošné městečko "v Kraji", které leží u města Matamata nedaleko Bay of Plany a města Taurangy. Přímořské letovisko Tauranga je ostatně jedno z nejpopulárnějších míst na severním ostrově, kde člověk může stávit snadno i několik měsíců. Nabízí zde jak mnoho sezónních prací, tak také celou řadu aktivit k vyzkoušení či míst vidění. My zde rozhodně doporučujeme výlet za delfíny pod vlajkou agentury Orca Wild Adventure. Fantastická celodenní plavba lodí zahrnující plavání s delfíny či šnorchlování u ostrůvků poblíž Taurangy byla opravdu povedená akce. Tauranga je zkrátka město plné života. To se však dá říci také o pěkném městě Gisborne nebo městečku přestavěném v duchu Art Deco zvaném Napier. Další úžasnou sopkou, která se navíc dere do výšin nedaleko od oceánu, je magicná Taranaki. Už jen pohed na ni zdaleka je fascinující. A rozhodně nezapomenout na oblast jezer u města Rotorua, ketré se navíc pyšní malebnou původní maorskou vesničkou.
      Ostatně Maoři jakožto první obyvatelé Nového Zélandu zde stále zanechávají obrovskou stopu a především na Severním ostrově si lze jejich kulturu opravdu užít. Však prvním Evropanem, který roku 1642 objevil tyto ostrovy, byl holandský mořeplavec Abel Janszoon Tasman. James Cook připlul na ostrovy "až" v roce 1769 a v roce 1840 založili britští osadníci na Severním ostrově město Wellington a Nový Zéland. Bohužel od té doby Zéland utrpěl značnou těžbou dřeva a nyní z původně 100% pokrytí ostrovů deštným pralesem zbývá už ani ne čtvrtina. Z tohoto pohledu mnohdy na první pohled rozkošné zelené kopečky vyvolávají v milovníkovi přírody spíše smutný pohled.
      Před přejezdem mezi ostrovy je více než dobré zdržet se alespoň na několik hodin ve Wellingtonu, kde si mimojiné můžete vychutnat několikahodinovou procházku v útrobách krásného muzea Te Papa (je zdarma).
      Po příjezdu na Jižní ostrov budete očekávat mnohé. Hned první na řadu přicházejí zlaté pláže s krásným pobřežím a křišťálovým mořem u oblasti národního parku Abel Tasman, které vám dají určitě za pravdu, že cesta knim stála za to. Dále to můžete vzít po západním pobřeží až k jihu nebo se prokousat horami některým z ohromujících průsmyků a passů. Nám se moc líbil Arthur či Lewis pass. Je to vcelku jedno, nejlépe však procestovat oba dva. Rájem milovníků horské turistiky je však zcela právem jižní oblast ostrova z jedním z největších parků na světě, národním parkem Fiordland. Je to opravdová pastva pro oči. Park nabízí hned tři krásné Great Walky a jejich zdolání je zážitkem na celý zbytek života. Cestou do Fiordlandu se nachází dvě velmi populární města, Wanaka a Queenstown. Obě je pyšní jezerem a horskými masivy a nabízí též mnoho atrakcí a výletů po okolí. Oblast okolo legendární řeky Kawarau je také úchvatná. My si v Queenstown vyzoušeli Skydiving (seskok padákem) v péči profesionálů ze společnosti NZone Skydive a byl to jeden z největších zážitků života vůbec. Úplná paráda!.
      Ještě zmínka k Great Walkům. Kdo nezná, jedná se o ty "nej" treky na Zélandu, jsou perfektně upravené, mimo období uzavření z klimatických důvodů jsou také velmi bezpečné a nabízejí velkolepé pohledy do krajiny všeho druhu. To však neznamená, že ostatní méně známé treky nižší třídy nabízejí méně. Dobrodruh si může najít leckde po Zélandu opravdu svoje. Například oblast zvaná Nelson Lakes je protkaná také krásnými trasami, kde lze strávit snadno i několik týdnů.
      Na Zélandu navíc exituje velmi propracovaná síť Hutů (horských chat), ve kterých lze pohodlně přespat za velmi rozumný poplatek či leckde i zdarma. Stačí Vám spacák a někde rezervace.
      My cestovali především mimo hlavní sezónu, což velmi doporučujeme. Bylo to super, všude volno a navíc lze značně ušetřit v tomto období za přespání. Potřebujete pouze takzvaný Hut Pas platný půl roku nebo rok (90 nebo 120NZD) a můžete spát v mnoha chatách zdarma nebo za výrazně nižší cenu. A pozor, to včetně Great Walků, což je opravdová pecka. Hlavní sezóna začína v říjnu a končí během dubna. Navíc, jak lze vidět na našich záběrech, takový Kepler nebo Milford Trek v období října těsně před sezónou, kdy zde ještě stále sem tam sněží a vrcholky jsou tak krásně pocukrované, je fantastická podívaná. Nicméně být řádně informován ohledně aktuální situace v treku a počasí je základ a často nutnost! Vše vyřešíte v centrech DOC.

      Nový Zéland nabízí skutečně mnoho k vidění. Pro mladé cestovatele (do 35let) je zde navíc stále super možnost využít W&H víz. Tak či tak, zavítat do této země se rozhodně vyplatí.
      Těm, kteří budou mít to štěstí, přejeme úžasné zážitky a nezapomenutelné chvíle v okouzlující zemi Pána Prstenů.

      New Zealand - The Magical Spirit Land

    • Samoa - divoká perla Polynésie Pacifiku

      2016

      Tropický ostrov Samoa ležící v Pacifiku je jedním z perfektních možností na dobrodružnou dovolenou. Cestovalel zvažující Polynésii má na výběr především mezi ostrovem Tongou, ostrovy Fiji, Cookovými ostrovy nebo právě rájem na Samoe. My chtěli okusit něco divočejšího a dobrodružnějšího a tak Samoa byla jasnou volbou.
      Jak se po ostrově pohybovat
      Pro transport jsme využili zapůjčení skútru. Vcelku supr volba, jednoduché, levnější a motorka bez problémů zvládala uvézt všude nás oba i s baťohy. Objevila se však jedna záležitost, která tento způsob dopravy značně komplikovala. Řeč je o všudypřítomných divokých psech mnohdy útočících dokonce na auta. My zažili hned několik ataků, naštěstí bez újmy na zdraví. I tak to však nebylo rozhodně nic příjemného. Řidič dále musí dbát na divoká prasata sem tam pobíhající u cesty. Ty však útočná nebyla. Další vhodnou volbou tedy může být zapůjčení auta či případně využití autobusobé dopravy, která je jistě také zajímavým a silným zážitkem. Originální pestrobarevné busy jsou ostatně jednou z ikon ostrova, bohužel však jízdní řád je sporadický.
      Samoa se skládá přesneji ze dvou ostrovů. Ostrov Upolu s mezinárodním letištěm v Apii a ostrov Savai'i, který také určitě stojí zato navštívit. V mnohém nám přišel dokonce ještě krásnější.
      Slamněné chatrče Fale
      Ubytování na ostrově je také velmi originální, nejlepší je určitě využít spaní v tradičních chatičkách na pláži zvaných Fale. Dobrodruh tak zažije mnohdy spaní přímo nad zlatou pláží vzdorující vlnám Tichého oceánu. Věřte mi, nekonečné západy slunce se člověku pořádně vtisknou do paměti.
      Co určitě neminout
      Nejnavštěvovanějším místem je asi bezesporu krásná propast na jihu Upolu sahající až na mořskou hladinu zvaná Sue Trench, která vám především v ranních hodinách dopřeje velmi přijemný a originální zážitek v podobě koupačky přímo v jejích nitru. Jihovýchodní část Upolu nabízí krásnou pláž s komplexem chatrčí FaoFao. Moře je zde opravdu krásné.
      K převozu na ostrov Savai'i lze využít místních trajektů. Cesta trvá asi čtyři hodiny a každopádně, co se týče ostrova Savai'i, asi nejlépe si ostrov pěkně celý obkroužit. Jak Fale na severu, tak i úplný západ či jižní část ostrova jsou krásnými spoty pyšnícími se žlutými čistými plážemi vhodnými jak k relaxu, slunění tak třeba i dobrému šnorchlování.
      Samoa je zkrátka dalším koutem světa, který v nás zanechal velmi originální zážitky, nabídl nám pohled na další způsob života obyčejných lidí uprostřed džungle a vryl se nám do paměti pořádně hluboko.
      Pokud budeš mít možnost se na Samou vydat, určitě dlouho neváhej!

    • Cejlon - tropický ráj bez andělů

      2017

      Jak již ve své knize popisovali Zikmund a Hanzelka, ostrov Srí Lanka (Cejlon) je dalším z úžasných tropických rájů. Bohužel však tak, jako mnoho dalších tropických ostrovů, i Srí Lanka trpí nedostatečným systémem třídění a úklidu odpadu, a tak se často stává, že ještě několik let zpátky krásná místa jsou v současnosti oblasti pokryté notnou dávkou odpadků. I tak však Srí Lanka patří stále spíše mezi ty čistější případy ostrovních států.
      My jsme si zvolili právě tento ostrov zejména z důvodu období měsíce června při našem návratu z Nového Zélandu. Zvažovali jsme též Vietnam či Filipíny, jenže začátkem léta je nutné počítat v mnoha místech se silnými monzunovými dešti a klimatem s tím spojeným. Srí Lanka je však v tomto ohledu jedinečná, jelikož si ji cestovatel může skvěle užít během celého roku. Měsíc červen je navíc obdobím mimo hlavní turistickou sezónu, což nám poskytovalo mnoho výhod jak po turisticky vytížených památkách, tak také při hledání ubytování. Před létem je vhodnější a sušší oblast Cejlonu na východním pobřeží, my se však rozhodli neměnit náš styl cestování a ostrov jsme si přecijen projeli celý. Každá část, jak už tomu bývá, má určitě něco do sebe. Tak či tak byly povedené dny a také ty méně šťastné. Proto se Vám mohou velmi hodit následující naše tipy a poznatky.
      Cestování po ostrově
      Jednoduše řečeno, nabízí se asi tři možnosti. Zapůjčit si vlastní vůz či motorku, využít místních vozidel s řidiči zvaných Tuk-tuk či přepravy v taxi a nebo se spolehnout na autobusovou či částěčně vlakovou přepravu. Vše má své, my především z důvodu mnoha zavazadel nakonec zvolili asi jednu z nejdražších možností a to zapůjčení vlastního auta u společnosti MALKEY. Nicméně řízení jakéhokoliv vozidla na Srí Lance je pravděpodobně jeden z nejsilnějších zážitků řidiče. Na blinkry zapomeňte, pravidla snad vůbec žádná. Kdo troubí ten asi jede a oči na vrchu hlavi máte po celou dobu. Je to často velmi náročné. Oproti tomu Tuk-Tuk není moc drahý a autobus je téměř zadarmo. Takže příště jednoznačně minimum zavazadel a hurá busem či vlakem.
      Legendární Srí Lanská kuchyně
      Jídlo si na Srí Lance rozhodně užijete. Ať už zvolíte lepší hotel či restauraci nebo zavítáte do lokálních podniků, jen zřídka kdy se Vám stane, že dostanete něco nepoživatelného. Navíc porce tu podávají celkem veliké takže se najedí do sytosti i větší jedlíci. My si oblíbili velice kari nebo smaženou řýži s čímkoliv. Tyto jídla patří mezi ty levnější, avšak rozhodně né méně chutné. Zjistíte však sami, co Vám přijde více vhod.
      Co neminout
      Lokalit k navštívení je na ostrově mnoho. Asi největším magnetem je okolí Dambully s velkolepím místem zvaným Sigiriya Rock Temple. Jde o působyvé místo se zbytky bývalého obrovského panství a chrámu, vybudovaného na 150m skalním masivu. Je to magické. V Dambulle lze navíc s výhodou také navštívit největší skalní chrám a také Zlatý chrám se sochou Buddhy.
      Dalším obrovským argeologickým komplexem jsou rujny chrámů ve městě Pollonaruwa.
      Pro milovníky pláží, surfování a potápění nabízí Cejlon mnoho atraktivních oblastí k navštívení. Jen bacha na roční období. Nám se osvědčily nejvíce pláže v oblasti Trincomalee, Pasikuda, oblast Navaladi u Batticaloa, surfovací místo u ostrůvku Taprobane či dlouhá krásná korálová žlutá pláž s mnoha bary zvaná Narigama (Hikkaduwa), poblíž které si navíc můžete nakrmit v oceánu karety obrovské. Na mnoha místech lze navíc využít možnosti potápění, výprav za velrybami či šnorchlování. My však tyto možnosti nevyužili.
      Národní parky se Safari výlety jsou další atrakcí, kterou nesmíte vynechat. Na Srí Lance se snadno můžete cítít téměř jako v Africe. Místní parky nabízejí k vidění slony, krokodýly, bůvoly, někde také lvy, pantery a hrochy. Je to skutečná podívaná.
      Několik tipů na výborné ubytování
      Jelikož dobře víme, že příjemné ubytování je klíčem k povedených výprav, jistě Vám přijde vhod několik námi ověřených velmi dobrých lokalit k ubytování. The Green Village (Dambulla), Naval Beach Villa (Batticaloa), Swan Safari House (u parku Udawalawe) a krásné ubytování ve vile 234 nedaleko pláže Narigama.

      Ať se vydáte na Srí Lanku kamkoliv, nezapomeňte při plánování cesty zvážit roční období. Cestujte a objevujte!
      Ať už s pomocí našich tipů nebo bez nich, přejeme Vám krásné cestování po ostrově Cejlon.

    • Sezónní práce na Zélandu u LRK Trays Ltd.

      2016-2017

      Během putování po Novém Zélandu během programu W&H víz se možnost lepší sezónní práce určitě velmi hodí. My měli hned na začátku naší cesty celkem štěstí přesně na takový job a to přímo v srdci kiwi oblasti v Bay of Plenty u Taurangy s centrem v městečku Te Puke. Mnozí zde uplatní své snažení na různých pracech v packhousu nebo přímo sběrem ovoce na sadech. Nicméně obě možnosti jsou často značně namáhavé a navíc velmi monotónní a tím pádem i nudné. Nejhorší je, když Vám čas u pásu prostě stojí a stojí a stojí, to pak 12-tihodinová šichta trvá věčnost.
      My se však rozhodli vyrábět kartónové boxy pro packhousy u firmy LRK Trays Ltd. Ač jde také o náročnější manuální práci, jejím smyslem je skládat nové prázdné krabice na palety či ovládat výrobní stroj a doplňovat jej novými kartóny. Tato práce se nakonec ukázala jako ta úplně nejlepší, kterou jsme na Zélandu vyzkoušeli. A to především z ohledu platu, jistoty práce a množství pracovních hodin. To byl také důvod našeho návratu zpět pro další sezónu. Velmi efektivní cesta, jak se pro začátek v zemi rozkoukat a přivydělat si na další dobrodružství. Češi zde mají ostatně velmi dobrou pověst a i my si vybudovali nadstandardní podmínky.
      Ba co víc, spolupráce s firmou je díky nám nyní ještě užší a LRK tak nabízí tuto možnost nadstandardní práce pro další české cestovatele. Český backpacker s platným vízem si tak může ještě snadněji zajistit dobrý job ještě před odletem z Čech. To vše bez závaků či jakýchkoliv rizik. To už určitě stojí za zvážení.
      Není nic jednoduššího, než navštívit prostor LRKJOB. My tento ověřený job cestovatelům, mířícím na Zéland, rozhodně vřele doporučujeme. Tak hodně štěstí!

     

  • Packrafter CZ
  • Packrafting NZ
  • Nabídka práce na Zélandu u LRK
  • Moldavská Šatlava
  • Te Anau SUP
  • Kayak Around Europe

Zůstaň v kontaktu

Zaujal Tě projekt TRAVEL TOO? Rád by ses dozvěděl více?
Dej nám o sobě vědět!

jan@zdrahal.com